10 porad, które pomogą Ci napisać doskonały post w godzinę
Shares

Jakie korzyści daje content marketing Twojemu biznesowi? To dość oczywiste. Publikowane przez Ciebie treści generują ruch na stronie, budują autorytet oraz zaufanie do Ciebie i Twojej firmy.

Bądźmy jednak szczerzy. Jesteś przedsiębiorcą i nie możesz skupiać się tylko i wyłącznie na tworzeniu treści. Masz też inne rzeczy do zrobienia.

A zatem, czy to ma dla Ciebie w ogóle jakiś sens? Czy możliwe jest, aby w krótkim czasie stworzyć wartościowy content, który przyciągnie ludzi na Twoją stronę?

Musisz tutaj wiedzieć, że z tworzeniem treści jest podobnie jak z gotowaniem. Jeżeli masz odpowiednią ilość czasu, to możesz przyrządzić wyśmienitą potrawę. Jej zapach rozniesie się po całym domu, wywołując ciekawość i zapraszając do stołu.

Czy to jednak oznacza, że jeżeli masz mało czasu, to nie jesteś wstanie przygotować wyśmienitej potrawy?

Oczywiście, że możesz.

Potrzebujesz jedynie odpowiedniego przepisu.

Oto przepis dla Ciebie, który pozwoli Ci przyrządzić dobry content, w krótkim czasie.

1. Używaj klawisza F11

Mógłbym tutaj próbować Ci obrazowo wytłumaczyć co ten klawisz robi, ale myślę, że najlepiej będzie jak go teraz wciśniesz. Spokojnie, nic strasznego się nie stanie.

I jak?

Po wciśnięciu tego klawisza strona powinna przejść w tzw. tryb pełnoekranowy i wypełnić cały Twój monitor. Spokojnie, w każdej chwili możesz to cofnąć, ponownie wciskając klawisz F11.

Tego magicznego klawisza możesz używać zawsze kiedy piszesz artykuł z pomocą przeglądarki np. w Google Doc. Dzięki temu przestaną Cię rozpraszać inne zakładki i inne elementy na Twoim pulpicie.

2. Kiedy myślisz przed pisaniem, to w trakcie pisania dzieją się magiczne rzeczy

To jest jedna z moich ulubionych rad, ponieważ dzięki niej pisanie stało się dla mnie przyjemniejsze i znacznie szybsze.

Zanim siądziesz do pisania, staraj się ułożyć cały wpis w głowie.

Możesz to zrobić tuż przed pisaniem. Możesz też zastanowić się nad tym podczas spaceru, sprzątania, jazdy samochodem lub podczas innych codziennych czynności.

Kiedy wiesz co chcesz napisać, to nie zatrzymujesz się co chwilę zastanawiając się “co dalej?”. I to jest klucz do szybkiego pisania, który pozwoli ci napisać wpis w czasie krótszym niż godzina.

3. Nie masz czasu? Wybierz post typu “lista”

Wpisy tego typu składają się z wypunktowań, np. 10 sposobów na…”

Ten wpis również jest wpisem typu lista.

Pisanie takich artykułów ma dwie wspaniałe zalety.

Pierwsza, ludzie je uwielbiają. Takie wpisy obiecują czytelnikowi konkretną dawkę wiedzy podaną w przystępnej wypunktowanej formie. Stąd ich popularność i dlatego zapewne często je spotykasz.

Druga zaletą jest to, że są łatwe do napisania i szybko się je pisze. Twoje zadanie przy takim wpisie to wymyślić podpunkty, a następnie wypełnić każdy punkt jednym lub kilkoma zdaniami.

Z czasem będziesz tworzyć je naprawdę szybko.

4. Nagłówki to szkielet Twojego wpisu

Zdarzyło Ci się kiedyś zacząć pisać artykuł, po czym w połowie stwierdzić, że zmierza w kierunku zupełnie odbiegającym od tematu?

Takie coś jest nazywane “zgubieniem się w swojej własnej głowie”.

Aby temu zapobiec, warto na początku wymyślić nagłówki.

Nagłówki są niczym szkielet Twojego wpisu. Pozwolą Ci płynnie przejść przez wpis od początku do końca, bez błądzenia i zacinania się.

Zanim zacząłem pisać ten artykuł, w pierwszej kolejności wymyśliłem nagłówki. Każdy punkt tego artykułu, to nagłówek.

5. Nie wszystkie nagłówki są potrzebne

Kiedy już wymyślisz nagłówki, to przed pisaniem usuń te, które są oczywiste.

Jeżeli nagłówek odnosi się do oczywistego, często powtarzanego w innych artykułach faktu i nic nowego tutaj nie napiszesz, to lepiej usunąć taki nagłówek i nie tracić na niego czasu.

Większość osób i tak prawdopodobnie pominie go podczas czytania.

6. “Zamroź” wpis, kiedy nie wiesz co dalej

Kiedy konkretny nagłówek sprawia Ci problemy i nie możesz nic przy nim napisać, pomiń go. Uzupełnisz tą lukę później.

Gorzej jest jeżeli co chwilę się “zacinasz”  i nie możesz ruszyć dalej. Wtedy najlepiej jest przerwać pisanie i odstawić artykuł na jakiś czas. Ja ten proces nazywam “zamrażaniem”

Kiedy próbujesz na siłę pisać artykuł i co chwilę się zatrzymujesz, to szybko pojawi się frustracja. Nie mówiąc już o tym, że takie pisanie to marnowanie czasu.

Lepiej w takiej sytuacji odstawić wpis, myśleć o nim w wolnych chwilach i wrócić do niego, kiedy będziesz wiedzieć co chcesz napisać.

7. Kiedy piszesz, nie redaguj

Zdarzyło Ci się kiedyś napisać zdanie lub cały paragraf, a potem stwierdzić, że to nie jest to co chcesz przekazać i go skasować?

Podczas pisania staraj się nie redagować tekstu. To wybija Cię z rytmu, zajmuje czas i powoduje frustrację.

Pamiętaj, że piszesz pierwszą wersję, która nie musi być perfekcyjna. Powiedz sobie, że na redagowanie, poprawianie, usuwanie i dodawanie zdań przyjdzie czas później.

Kiedy złapiesz rytm pisania, nie pozwól żeby Cię coś z niego wybiło. Nie ważne czy to jest błąd stylistyczny, orograficzny czy uczucie, że można było to napisać lepiej.

Na takie rzeczy przyjdzie czas później.

8. Zrób research przed pisaniem

Siadasz do pisania, następnie zaczynasz szukać informacji do artykułu, a po pewnym czasie uświadamiasz sobie, że właśnie jesteś na Facebooku i od dłuższej chwili marnujesz czas.

Znasz to?

Ja tak.

Rozwiązaniem okazało się robienie research’u przed rozpoczęciem pisania.

Dzięki temu nie muszę się odrywać się od pisania, ponieważ mam już wszystkie potrzebne informacje.

Jeżeli nie masz pamięci fotograficznej jak ja, to podczas research’u nie będziesz wstanie zapamiętać szczegółowo wszystkich ważnych informacji.

Na szczęście nie musisz. Możesz tutaj się wspomóc aplikacją Evernote, która pozwala na robienie szybkich notatek.

Aplikacja ta posiada również wtyczkę do przeglądarki, która pozwoli Ci na zaznaczenie fragmentu strony, a następnie zapisanie jej w aplikacji.

Możesz tak zapisywać wszystkie znalezione dane, anegdoty, statystyki i inne ważne rzeczy, które później możesz chcieć przytoczyć w artykule.

Nie będziesz musiał robić przerw w trakcie pisania na research, ponieważ wszystko będziesz mieć pod ręką.

9. Użyj dodatku BlockSite

Jeżeli masz nawyk sprawdzania co chwilę poczty i mediów społecznośćiowych, to porada włączenia trybu pełnoekranowego z punktu pierwszego, może nie wystarczyć.

Robisz to odruchowo, a kiedy uświadomisz sobie, że jesteś na Facebooku, jest już za późno. Twoją uwagę przyciągnął właśnie naprawdę świetny filmik z kotem Stefanem i Twoje skupienie nad wpisem właśnie znikło.

Z pomocą w zwalczaniu tego rozpraszającego i odciągającego od pisania nawyku przyjdzie Ci wtyczka BlockSite (jest wersja dla przeglądarki Firefox oraz Chrome).

Wtyczka ta, daje możliwość zablokowania dostępu do konkretnych stron, w określonych godzinach.

W ten sposób możesz zablokować dostęp do mediów społecznościowych w godzinach w których piszesz.

Wtyczka ta zlicza też próby wejścia na zablokowaną stronę. Po tygodniu liczba ta może Cię nieźle zaskoczyć.

10. Schowaj ubrania albo przynajmniej wyłącz telefon

Hugo Viena, znany na całym świecie francuski pisarz miał dosyć dziwną manierę. Jak wspomina jego żona, podczas pisania miał w zwyczaju zamykać się w pokoju prawie nago,  tylko z kartką i długopisem.

Robił to, aby nic nie rozpraszało jego uwagi podczas pisania.

Przyznaję, chowanie ciuchów i pisanie prawie nago, jest trochę ekstremalnym posunięciem.

Jednak wyłączenie telefonu, wyłączenie wszystkich zbędnych programów na komputerze, a nawet wyłączenie internetu, to całkiem trafny pomysł.

Dzięki temu nic nawet nie będzie miało szansy Cię rozproszyć. Twoja produktywność na tym niesamowicie skorzysta. Sprawdzone.

Podsumowanie

Szybko napisany artykuł wcale nie musi oznaczać słabego artykułu. Jeżeli dobrze zorganizujesz swoją pracę, jesteś wstanie stworzyć świetny artykuł w ekspresowym tempie.

Pamiętasz jak na początku porównałem pisanie do gotowania? Jest jeszcze jedna ważna rzecz związana z tym porównaniem.

Kiedy dopiero zaczynasz uczyć się gotować, zawsze jest szansa, że coś nie wyjdzie, a efekt końcowy będzie daleki od ideału. Jednak z czasem Twoje potrawy będą coraz lepsze.

Tak samo jest z pisaniem. Z czasem Twoje artykuły będą coraz lepsze, a ich pisanie będzie zajmowało Ci coraz mniej czasu.

A co jeżeli naprawdę nie masz czasu na pisanie?

No cóż, wtedy zawsze możesz zamówić coś na wynos z dostawą.

Shares